Krajina
v našich rukou

Česká krajina není zdravá a nezvládá klimatickou změnu. Věříme, že s tím může a má něco udělat každý z nás! Začít můžete tím, že se budete zajímat o příčiny neblahého stavu a jeho možná řešení. Obojí najdete v našich videích.

Česká krajina potřebuje změnu

Naše luhy a háje, které máme tak rádi, nevytrhne ani pět nových národních parků. Péči musíme věnovat celé krajině, ne jenom zbytkům přírody. Vyrazili jsme do terénu ptát se odborníků a odbornic, co právě teď chybí našim polím a loukám.

Řešení jsou známá

Krajina nemůže být jen fabrika na potraviny. Způsoby, jak hospodařit v přírodě, a nikoliv na její úkor, přitom existují už dávno. Vyrazili jsme do terénu ptát se zemědělců, farmářů i vědců, jak se pracuje v souladu s naší krajinou.

Jednodenní program zdarma 👇

Adaptuj SI

školu nebo klubovnu


🌿 Podíváme se blíže na termíny biodiverzita, adaptace a klimatická změna v kontextu školy nebo klubovny a jejího okolí. Zjistíme, jak je připraveno čelit výzvám spojeným s klimatickou změnou a co můžeme udělat pro jeho lepší adaptabilitu. 
‍👧‍👦 6.-9. ročník ZŠ, SŠ nebo skautská družina
🕒 180 min.
💰 Zdarma
pro pražské školy a oddíly

Jdeme do toho

Pusťte se do akce!

Jak si máme vybrat správný projekt?

Problémů i možností řešení je tolik, že není snadné najít si to své. Pokud do toho chceš sám či sama vlítnout, nebo vzít partu kamarádů, nebo třeba vedeš oddíl nebo družinu, a chtěl/a bys společně se svými svěřenci začít se situací něco dělat, využij pro základní orientaci přehled opatření, který jsme připravili.

Zapojte se do Patronátů Skautského institutu

Na smysluplné péči o krajinu je postaven program Patronáty. V programu ukazujeme skupinám dětí a mládeže, jak se aktivně zapojit do ochrany přírody. Cílem programu je propojit oddíl s odborníkem a také se správcem nějakého cenného území a nasměrovat mladé k účinným aktivitám ochrany přírody. Členové oddílu pečují o “svůj” kousek krajiny a díky tomu se dozvídají jaké jsou v místě přírodní hodnoty, jak funguje daný biotop a mnoho dalších souvislostí. Dobrovolnické skupiny nebo školní třídy odkudkoli z ČR se nám mohou hlásit, a my uděláme vše pro to, abychom je propojili a pustili do smysluplné akce. Víc si můžete přečíst zde.

Skautský oddíl? Pojeďte s námi na Klimavíkendovku

Vyloženě pro skautské oddíly jsme připravili takovou víkendovou výpravu na klíč - Klimavíkendovka je víkendová výprava celého oddílu na farmu, která vytváří pestrou a zdravou krajinu schopnou odolat změně klimatu. Celý program směřuje k vytvoření prostoru pro podnětnou diskusi o tom, jak se může právě váš oddíl angažovat a do čeho se má cenu pouštět ve vašich podmínkách.
Aktuálně vypsané termíny a přihlašování na ně najdeš na tomto webu.

Objednejte si ekologický program pro vaši třídu

I ti nejmenší mohou hodně přispět k lepší budoucnosti české krajiny a zažít pocit smyslu místo beznaděje. Všechny programy pro vás rádi zrealizujeme, nebo vám mohou posloužit jako inspirace. Mrkněte na naší nabídku: skautskyinstitut.cz/ekologicke-programy-pro-skoly

Programy našich partnerů

V Česku funguje spousta organizací, které mají perfektně zmáknuté nejrůznější oblasti péče o krajinu. Vřele doporučujeme jejich expertízu a jejich programy:
Nadace Partnerství poskytuje granty na výsadbu stromů a vytváření zelených oáz ve městech >> nadacepartnerstvi.cz/granty
Hnutí DUHA
kromě dalších akcí organizuje kampaň Zachraňme lesy a Týdny pro les >> zachranmelesy.cz
Spolek Živá voda
vytvořil metodiku Živá krajina pro zvyšování vodozádržných schopností krajiny a organizuje dobrovolníky pro mapování horních toků >> spolecneprotisuchu.cz/model-ziva-krajina

Prozkoumejte další videa

Ztrácíme půdu pod nohama I.

Naši zemědělskou půdu čeká podle odborníků kolaps. Pokud nedokážeme opustit začarovaný kruh ždímání výnosů na úkor kvality půdy a dosypávání stále více průmyslových hnojiv a pesticidů, čeká nás dramatické snížení úrodnosti a s ním další zvyšování ceny základních potravin. Rychle ztrácíme pod nohama půdu, která se tvořila tisíce let. Máme panikařit? Podívejte se na video!

Ztrácíme půdu pod nohama II.

Tak jak teda - budeme mít do pár let úrodnou půdu totálně vydrancovanou, nebo je tu i jiná cesta? V pokračování našeho videa uvidíte lidi z praxe, kteří se nebáli dělat to jinak. Troufli si přistupovat k zemědělství tak, aby bylo šetrné ke krajině. Je to jenom hobby, nebo skutečně ekonomicky udržitelná varianta? Podívejte se na jejich zkušenosti, boje s větrnými mlýny i naději do budoucnosti.

Zkáza českého lesa

Požár Českého Švýcarska se stal obrovským tématem. Ale tohle video není o něm. Tohle video je o 140x větší rozloze lesa, o kterou jsme přišli v několika minulých letech během kůrovcové kalamity. Náš les kvůli tomu nepohlcuje uhlíkové emise, naopak je jejich producentem. Sucho, přehnojení, monokultury, les jako plantáž na dřevo, a ne zdravý a soběstačný ekosystém... Vydejte se s námi prozkoumat všechny tyto příčiny současné situace, a snad třeba najít i nějaké cesty, jak ven z toho!

Voda ve městě

Jaké jsou hlavní problémy měst z hlediska klimatických změn? Na co se musíme připravit? Jak vypadají příklady adaptačních opatření? A co může dělat každý z nás?

Abyste mohli video zapojit do práce s dětmi (v oddíle, ve škole), připravili jsme k němu metodickou aktivitu.

Zdravý les

Smrkové jednodruhové lesy nám mizí doslova před očima, na cestách po Česku vídáme spousty zpustošených mýtin. Co se to děje? Co se musí udělat, aby se naše lesy staly odolnějšími? A můžeme tomu nějak pomoci jako prostí občané?

Pokud chcete téma otevřít s oddílem či jinou dětskou skupinou, podívejte se na připravenou aktivitu.

Voda v krajině

Jak se za poslední století změnila česká a moravská krajina? Jak to souvisí s tím, že máme problém se suchem nebo naopak s povodněmi? Dá se krajina napravit? Kde a s čím začít? I v této věci máme doporučení, co může udělat každá obec, každý majitel pozemků a každý z nás.
Téma můžete otevřít i s připravenou aktivitou pro děti.

Živá půda

Má nějakou souvislost boj proti suchu a kvalita zemědělské půdy? Chováme se dobře k našemu národnímu bohatství, kterým půda je? Co je potřeba udělat, aby kvalita půdy neklesala, abychom o půdu nepřicházeli? Je to jen věcí zemědělců a vlastníků půdy? Video má ukázat, že podpořit péči o půdu může každý.
I k tomuto tématu existuje připravená aktivita pro děti.

Poslechněte si víc

O lesích a jejich obnově po kůrovcové kalamitě s Matějem Šaškem
Podcast 2050
Jak bojovat se suchem a vracet život do české krajiny – příklady dobré praxe
Podcast 2050
Vlny veder – jak vznikají a jejich souvislost s klimatickou změnou
Podcast 2050

Rozhovory v médích

Problémy, které aktuálně trápí a ohrožují naše lesy a zemědělskou půdu v nejrůznějších koutech naší země, jsme zpracovali i v rozhovorech s předními českými odborníky, které vyšly v regionálních Denících. Všechny rozhovory si z mapy můžete rozkliknout.

Buďte v tom s námi!

Ke snaze o společnou vizi pro krajinu se společně s námi chce dopracovat celá řada organizací i jednotlivců. Jsme organizace, které krajinu využívají jako prostředí pro vzdělávání, sport a rekreaci. Jakou součást svého poslání však vnímáme výchovu mladé generace k odpovědnému vztahu k životnímu prostředí. Proto chceme být aktivní a hledat formy, jak rozproudit společenskou diskusi o stavu krajiny. Krajina nemůže být nadále formována jen zájmy hospodářských subjektů.

Prohlášení jednotlivých organizací si můžete přečíst pod jejich fotkami.

Chtěli byste se sem přidat se svým hlasem nebo svou organizací? Napište nám na krajina@skautskyinstitut.cz!

Děkujeme všem organizacím a odborníkům, kteří nám pomohli s mapováním témat i se samotným natáčením!
Jmenovitě to byli Petr Kazda (Nadace Partnerství), Jana Drápalová (Městská část Brno - Nový Lískovec), Daniel Pitek (Asociace soukromých zemědělců ČR, Program Pestrá krajina), Jiří Rom, Josef Šlinger, Dan Frantík (Odbor ochrany prostředí, Magistrát hl. m. Prahy), Jiří Malík (spolek Živá voda), Petr Fučík (Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy), Anna Kárníková (Hnutí Duha), Milan Hron a Aleš Erber (sdružení Pro Silva Bohemica), Ondřej Přibyla (Fakta o klimatu), Roman Modlinger, Pavel Rotter, Radek Pokorný, Petr Kjučukov, Milan Zerzán, Zuzana Benešová (Nadace Partnerství), Jiří Urban, Miloslav Šimek, Karel Klem, Petr Sýs, Radim Kotrba, Václav Brant a Alena Wranová.

Projekt v roce 2020 finančně podpořil magistrát hlavního města Prahy a Česká rozvojová agentura. Jeho pokračování v letech 2021-22 finančně podporuje European Climate Foundation.