Krajina
v našich rukou

Zemědělská půda chřadne, lesy schnou, voda mizí z krajiny. Vydali jsme se do terénu a o zásadních problémech české přírody jsme si povídali s předními odborníky. Ve videích najdeš vysvětlení problémů i možné cesty, jak z toho ven.

Česká krajina potřebuje změnu

Naše luhy a háje, které máme tak rádi, nevytrhne ani pět nových národních parků. Péči musíme věnovat celé krajině, ne jenom zbytkům přírody. Vyrazili jsme do terénu ptát se odborníků a odbornic, co právě teď chybí našim polím a loukám.

Řešení jsou známá

Krajina nemůže být jen fabrika na potraviny. Způsoby, jak hospodařit v přírodě, a nikoliv na její úkor, přitom existují už dávno. Vyrazili jsme do terénu ptát se zemědělců, farmářů i vědců, jak se pracuje v souladu s naší krajinou.

Prozkoumejte další videa

Ztrácíme půdu pod nohama I.

Naši zemědělskou půdu čeká podle odborníků kolaps. Pokud nedokážeme opustit začarovaný kruh ždímání výnosů na úkor kvality půdy a dosypávání stále více průmyslových hnojiv a pesticidů, čeká nás dramatické snížení úrodnosti a s ním další zvyšování ceny základních potravin. Rychle ztrácíme pod nohama půdu, která se tvořila tisíce let. Máme panikařit? Podívejte se na video!

Ztrácíme půdu pod nohama II.

Tak jak teda - budeme mít do pár let úrodnou půdu totálně vydrancovanou, nebo je tu i jiná cesta? V pokračování našeho videa uvidíte lidi z praxe, kteří se nebáli dělat to jinak. Troufli si přistupovat k zemědělství tak, aby bylo šetrné ke krajině. Je to jenom hobby, nebo skutečně ekonomicky udržitelná varianta? Podívejte se na jejich zkušenosti, boje s větrnými mlýny i naději do budoucnosti.

Zkáza českého lesa

Požár Českého Švýcarska se stal obrovským tématem. Ale tohle video není o něm. Tohle video je o 140x větší rozloze lesa, o kterou jsme přišli v několika minulých letech během kůrovcové kalamity. Náš les kvůli tomu nepohlcuje uhlíkové emise, naopak je jejich producentem. Sucho, přehnojení, monokultury, les jako plantáž na dřevo, a ne zdravý a soběstačný ekosystém... Vydejte se s námi prozkoumat všechny tyto příčiny současné situace, a snad třeba najít i nějaké cesty, jak ven z toho!

Voda ve městě

Jaké jsou hlavní problémy měst z hlediska klimatických změn? Na co se musíme připravit? Jak vypadají příklady adaptačních opatření? A co může dělat každý z nás?

Abyste mohli video zapojit do práce s dětmi (v oddíle, ve škole), připravili jsme k němu metodickou aktivitu.

Zdravý les

Smrkové jednodruhové lesy nám mizí doslova před očima, na cestách po Česku vídáme spousty zpustošených mýtin. Co se to děje? Co se musí udělat, aby se naše lesy staly odolnějšími? A můžeme tomu nějak pomoci jako prostí občané?

Pokud chcete téma otevřít s oddílem či jinou dětskou skupinou, podívejte se na připravenou aktivitu.

Voda v krajině

Jak se za poslední století změnila česká a moravská krajina? Jak to souvisí s tím, že máme problém se suchem nebo naopak s povodněmi? Dá se krajina napravit? Kde a s čím začít? I v této věci máme doporučení, co může udělat každá obec, každý majitel pozemků a každý z nás.
Téma můžete otevřít i s připravenou aktivitou pro děti.

Živá půda

Má nějakou souvislost boj proti suchu a kvalita zemědělské půdy? Chováme se dobře k našemu národnímu bohatství, kterým půda je? Co je potřeba udělat, aby kvalita půdy neklesala, abychom o půdu nepřicházeli? Je to jen věcí zemědělců a vlastníků půdy? Video má ukázat, že podpořit péči o půdu může každý.
I k tomuto tématu existuje připravená aktivita pro děti.