Krajina
v našich rukou

Česká krajina není zdravá a nezvládá klimatickou změnu. Věříme, že s tím může a má něco udělat každý z nás!

Začni klimatickým úvodem

V sérii osmi krátkých videí #mluvmeoklimatu se dozvíš to základní. Co v české krajině nefunguje, jaké to má příčiny a odkud můžeme čerpat naději, že se s tím něco ještě podaří udělat.

sledovat videa

Jdi v tématech do hloubky

Pak se můžeš společně s námi pořádně zahloubat. To téma totiž není vůbec jednoduché. Příčiny současného stavu jsou komplexní a my jsme si je nechali vysvětlit předními českými odborníky. 20minutová videa se zaměřují na vodu v krajině, na stav měst, na zemědělskou půdu i na zkázu českých lesů.

Sledovat videa

Zapoj se!

Nejlepší je ale nezůstat u koukání na videa a trochu si zašpinit ruce. Na této stránce najdeš i receptář nápadů, co může člověk sám podniknout, aby měl z tohoto problému aspoň o něco lepší pocit. Jedním z tipů je i náš program Patronáty, ve kterém se zapojuje už 7 000 lidí.

Chci se zapojit

Česká krajina potřebuje změnu

Naše luhy a háje, které máme tak rádi, nevytrhne ani pět nových národních parků. Péči musíme věnovat celé krajině, ne jenom zbytkům přírody. Vyrazili jsme do terénu ptát se odborníků a odbornic, co právě teď chybí našim polím a loukám.

Buďte v tom s námi!

Ke snaze o společnou vizi pro krajinu se společně s námi chce dopracovat celá řada organizací i jednotlivců. Jsme organizace, které krajinu využívají jako prostředí pro vzdělávání, sport a rekreaci. Jakou součást svého poslání však vnímáme výchovu mladé generace k odpovědnému vztahu k životnímu prostředí. Proto chceme být aktivní a hledat formy, jak rozproudit společenskou diskusi o stavu krajiny. Krajina nemůže být nadále formována jen zájmy hospodářských subjektů.

Prohlášení jednotlivých organizací si můžete přečíst pod jejich fotkami.

Chtěli byste se sem přidat se svým hlasem nebo svou organizací? Napište nám na krajina@skautskyinstitut.cz!

Děkujeme všem organizacím a odborníkům, kteří nám pomohli s mapováním témat i se samotným natáčením!
Jmenovitě to byli Petr Kazda (Nadace Partnerství), Jana Drápalová (Městská část Brno - Nový Lískovec), Daniel Pitek (Asociace soukromých zemědělců ČR, Program Pestrá krajina), Jiří Rom, Josef Šlinger, Dan Frantík (Odbor ochrany prostředí, Magistrát hl. m. Prahy), Jiří Malík (spolek Živá voda), Petr Fučík (Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy), Anna Kárníková (Hnutí Duha), Milan Hron a Aleš Erber (sdružení Pro Silva Bohemica), Ondřej Přibyla (Fakta o klimatu), Roman Modlinger, Pavel Rotter, Radek Pokorný, Petr Kjučukov, Milan Zerzán, Zuzana Benešová (Nadace Partnerství), Jiří Urban, Miloslav Šimek, Karel Klem, Petr Sýs, Radim Kotrba, Václav Brant a Alena Wranová.

Projekt v roce 2020 finančně podpořil magistrát hlavního města Prahy a Česká rozvojová agentura. Jeho pokračování v letech 2021-22 finančně podporuje European Climate Foundation.