Přihlas svůj oddíl

Pečuj se svým oddílem o kus přírody

Propojujeme skautské oddíly, odborníky na ochranu přírody a správce cenných území. Díky tomuto spojení se stovky dětí účinně a hodnotně starají o desítky zajímavých míst a dozvídají se přitom praktické informace o ochraně přírody.

O co jde?

V programu Patronáty ukazujeme skupinám dětí a mládeže, jak se aktivně zapojit do ochrany přírody. Hlásit se můžou i neskautské skupiny a oddíly. Cílem programu je propojit oddíl s odborníkem a také se správcem nějakého cenného území a nasměrovat členy k účinným aktivitám ochrany přírody.

Hned v prvním ročníku se jen na území hlavního města zapojilo 13 oddílů a 11 odborníků, kteří společně pečovali o 16 chráněných lokalit.

Od začátku roku 2020 jsme začali nabírat oddíly také v Jihočeském, Libereckém, Jihomoravském a Plzeňském kraji. A od roku 2022 jsme se rozšířili do Středočeského, Ústeckého, Zlínského kraje a kraje Vysočina a přidávají se tak desítky nových lokalit, oddílů, tříd a odborníků.

Co v Patronátech získáte?

Společně s vámi vybereme blízkou lokalitu, o kterou se můžete starat. Propojíme vás se zkušeným průvodcem a zajistíme souhlas a spolupráci správce či majitele území. Společně nad touto lokalitou převezmete "patronát".

Členové oddílu se kromě toho, jak o tento kousek krajiny nejúčinněji pečovat, dozví také proč je dané místo přírodně hodnotné, jak funguje místní biotop a mnoho dalších souvislostí.

V rámci školního roku se konkrétně vše odehraje v rámci jednoho přípravného setkání a aspoň dvou akcí v terénu.

Kromě toho pořádáme v průběhu roku přednášky a setkání (nejen) pro zapojené oddíly.

Kdo se může hlásit?

Aktuálně jsme nejlépe připraveni na oddíly v Praze, v Jihočeském, Jihomoravském, Libereckém, Plzeňském, Středočeském, Ústeckém, Zlínském kraji a kraji Vysočina. Pokud jsi odjinud, zkus se ozvat nejbližšímu koordinátorovi - kontakty najdeš níže.
Na věku dětí příliš nezáleží, smysluplné zapojení se najde pro jakoukoli kategorii!

Skautský les

Jednou z variant Patronátů je péče o vlastní kousek lesa. Pomáháme oddílům, které mají zájem získat do péče malé území lesa. V tomto lese můžete experimentovat s různými způsoby pěstování stromů, realizovat badatelské činnosti, učit se o přírodě nebo třeba jen hrát hry. Lesnické aktivity probíhají stejně jako u ostatních patronátů pod dohledem odborného průvodce a po schválení správcem lesa. Tuto aktivitu realizujeme ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Chaloupky.

Jdeš do toho?

Koordinátorka Patronátů v Olomouckém kraji

Jirka Eifler

koordinátor Patronátů v Praze

Projekt je finančně podpořen Magistrátem hlavního města Prahy. Mimo hlavní město je projekt financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.