Výstava duše

🖼️ Květnová výstava ve Skautském institutu na Staromáku

Podívej se na svět očima lidí, kteří žijí s nějakou formou duševního onemocnění. Umělecký projekt za destigmatizaci, ale i prostou empatii.

Stavím se!

„Věřím na uměleckou činnost jako cestu k sebepoznání i uzdravení. Každé dílo je autentickým svědectvím o osobní cestě autora či autorky a výpovědí o jejich vnímání reality. Skrze tvorbu vyjadřují své pocity, hledají naději, uzdravení a pochopení,“ říká iniciátorka projektu psycholožka a psychoterapeutka Lívia Štvrtecká.

1.-31. května 2025

Celou výstavu si můžeš prohlédnout v průběhu května v prostorách kavárny v historickém domě U Zlatého rohu na pomezí Staroměstského a Malého náměstí v Praze.

Umělecký projekt „Výstava duše“ je součástí kulturního a vzdělávacího programu Skautského institutu na Staromáku.

FB událost

Trefíš k nám?

📌 Výstavu najdeš nás na adrese Staroměstské náměstí 4/1.

V bloku „radničních domů“ provozujeme pod názvem Skautský institut veřejný prostor s kavárnou a bohatým programem a také společný kancelářský prostor pro několik desítek dalších organizací.

Tvorba je jedním z nejhlubších způsobů, jak může člověk vyjádřit své emoce, myšlenky a vnitřní světy.

Pro mnohé lidi s duševními problémy však malba nebo psané slovo se stává nejen prostředkem vyjádření, ale také formou terapie, únikem od vnitřních démonů či způsobem, jak dát chaosu v mysli určitý řád. Přesto mnozí z nich čelí obrovskému strachu ze sdílení své tvorby s okolím. Obávají se nepochopení, odsouzení nebo přílišné zranitelnosti, kterou vystavení vlastních děl přináší.

Společnost stále stigmatizuje duševní onemocnění, a to i přesto, že se o nich mluví čím dál více.

Lidé s depresí, úzkostnou poruchou, bipolární afektivní poruchou či jinými psychickými potížemi se mnohdy bojí být autentičtí. Mají pocit, že pokud světu odhalí své vnitřní pocity prostřednictvím své tvorby, může to být vnímáno jako slabost, nebo dokonce jako něco „nenormálního“. Zároveň se obávají, že jejich tvorba nebude pochopena nebo že se stane jen dalším důvodem k nálepkování jejich osoby.

Proto je nesmírně důležité vytvářet pro tyto lidi bezpečný prostor.

V rámci naší výstavy je bezpečným prostorem, celý Skautský institut. Jsou-li zde některé zdi prázdné, tak je to o tom, že jsou mezi námi ti, kteří se potřebují teď zastavit a najít v sobě a ve svém okolí větší podporu pro to, aby mohli svůj příběh sdílet s námi. Je to o jejich čase, kdy se o ni rozhodnou svoji zranitelnost sdílet s námi. Hledají odvahu, prosím nezapomínejme na to a podpořme je.