Program nabízí příležitost vydat se do nejbližšího okolí školy a zjistit, nakolik je připraveno čelit výzvám, spojeným s klimatickou změnou. Budeme se zabývat tématem biodiverzita, zeleň a hospodaření s vodou. V týmech provedeme analýzu současného stavu, vyhodnotíme nejrizikovější oblast a s pomocí adaptačních karet navrhneme úpravy, které by mohly podpořit odolnost okolí školy vůči přicházejícím změnám. Žáci se během programu učí systémovému myšlení, efektivní spolupráci ve skupině a získávají i další kompetence potřebné pro to, aby se z nich stali aktivní a odpovědní občané. Díky prvnímu kroku, který společně uděláme v bezpečném prostředí, se následně odváží přidávat další kroky.
Mikroadaptace
Podíváme se blíže na termíny biodiverzita, adaptace a klimatická změna v kontextu školy a jejího okolí. Zjistíme, jak je připraveno čelit výzvám spojeným s klimatickou změnou a co můžeme udělat pro jeho lepší adaptabilitu.
Základní informace
👧👦 6.–9. třída ZŠ, SŠ.
🗓 Září-listopad, březen-červen.
🕒 180 minut.
💰 150 Kč/žák.
📌 Přímo ve vaší škole i jejím bezprostředním okolí.
🎓 Budeme rádi, když učitel bude moct být lektrovi nápomocen.
RVP: Lidské aktivity a problémy životního prostředí, Vztah člověka k prostředí
Co nás čeká?
Už nyní si můžeme každoročně všímat větších vln veder, stoupající četnosti přívalových dešťů a zároveň nedostatku vody v krajině. Každý člověk ale má možnost něco s tím ve svém okolí udělat. Adaptace jsou procesem přizpůsobení se dopadům přicházejících změn klimatu a snaha o snížení způsobených škod. Žáci se při realizaci projektu učí systémovému myšlení, efektivní spolupráci ve skupině, participaci s odpovědnými osobami, diskusi a získávají i další kompetence potřebné pro to, aby se z nich stali aktivní a odpovědní občané. Díky prvnímu kroku, který společně uděláme v bezpečném prostředí, se následně odváží přidávat další kroky vlastní.
CÍLE programu
⭐ Procvičení schopností a dovedností pro zkoumání přírody a životního prostředí .
⭐ Rozvoj schopnosti analýzy environmentálních problémů a konfliktů.
⭐ Posílení kompetencí pro posuzování různých variant řešení environmentálních problémů a navrhování řešení vlastních.
⭐ Zvýšení přesvědčení o vlastní schopnosti najít konkrétní řešení na konkrétní environmentální problémů.
Jdete do toho?
Poptat MikroadaptaceMetodika je k dispozici
Nemáte možnost si náš program objednat? Inspirujte se připravenými metodikami.
Máte dotaz?
Zdeňka Kožárová
koordinátorka enviromentálních vzdělávacích programů
envi-programy@skautskyinstitut.czProjekt Adaptace jako nástroj EVVO finančně podpořil magistrát hlavního města Prahy.
V rámci projektu spolupracujeme s odborníky jako je Aleš Rudl, Martin Strnad, Marek Hučín, Ondřej Rynda, Kateřina Šafránková či Kateřina Štědrá, s organizacemi Kokoza, Greenville, Bieno nebo Česká společnost ornitologická.