Dílny pro školy

Vyrábění ze dřeva, textilu, skla, kovu nebo keramiky - na to všechno jsou připraveny naše dílny na Kampě. Chcete se svou třídou zažít něco nového, vyrazit ze školních lavic, vyzkoušet, že manuální činnost zvládne každý? Přečtěte si o nabídce dopoledních programů pro školy v Rybárně!

O programu

👦👧 ‍‍ pro 1.-9. třídu ZŠ
🗓️ během celého školního roku
🕰️ podle vaší preference jsme k dispozici na celé dopoledne
📌 Skautský institut v Rybárně
A jak bude program vypadat? Můžete si vybrat z našich osvědčených a připravených aktivit (více níže), nebo klidně využít dílny ke svému vlastnímu projektu, se kterým vám kromě poskytnutí prostor rádi pomůžeme. Cena a doba trvání programu se odvíjejí od vašich preferencí.

Příklady aktivit, které u nás může vaše třída absolvovat

Výroba ptačí budky či krmítka

Budka či krmítko pro ptáky umístěné na zahradě – i té školní – v sobě spojuje prvky užitečnosti a krásy. Při jeho výrobě je navíc možné naučit se spoustu užitečných věcí! Během tohoto workshopu si žáci osahají nejpoužívanější truhlářské nářadí a při samotné výrobě si vyzkouší základy práce se dřevem – broušení, vrtání, spojování (na kolíky, pomocí hřebíků nebo vrutů), lakování apod. Samotné finální výrobky byly navrženy odborníky (ornitology), takže plně vyhovují potřebám svých budoucích ptačích nájemníků a strávníků.

Výroba záložky

Není moc horších věcí, než když člověk zavře rozečtenou knížku a rázem zapomene, na jaké stránce přestal číst. A je jedno, jestli je zabraný do pohádky, školní klasiky nebo komiksu.
V dílnách žáky provedeme výrobou záložky, která bude mít jejich osobitý otisk. Ať už do hry vtáhnou proplétání bavlnek otvory vyraženými do obyčejného pruhu papíru nebo razítka, koláž či něco úplně jiného, vznikne barevný a vtipný motiv, který dohromady dá originální a užitečný předmět.

Výroba sklenic

Vyhozených lahví od limonád, vína nebo piva je tolik, až kontejnery častokrát přetékají. Přitom je lze docela jednoduše tvůrčím způsobem zužitkovat – třeba k výrobě sklenic. Na konci tohoto workshopu si žáci jednu takovou sklenici odnesou. Při její výrobě se navíc seznámí se základy řezání skla a jeho broušením i s postupy zdobení hotové sklenice (frézkování, leptání, malování). Zjistí i to, že up-cycling je skvělý způsob, jak vdechnout zdánlivě neužitečným věcem druhý život.

Výroba květináče

V Rybárně máme plně vybavenou keramickou dílnu, proč toho tedy nevyužít? Výrobě květináče se žáci a žákyně věnují během tří po sobě jdoucích návštěv Rybárny. Při první návštěvě si vyrobí samotný květináč a nařízkují rostlinu, která v něm bude bydlet, při druhé návštěvě květináč naglazují a při třetí řízek zasadí do hotového květináče a obojí si odnesou domů. Tato aktivita učí děti práci na větších projektech, které se nedají realizovat najednou, ale o to větší radost z nich pak můžeme mít.

Máte zájem o program pro vaši třídu?

Napište nám na dilnyproskoly@skautskyinstitut.cz a společně vše naplánujeme!

Často kladené otázky

Pro jak staré děti jsou programy určeny?

Programy pro jednotlivé školy vždy sestavujeme na míru konkrétní třídě, která se k nám chystá. Paleta aktivit, kterým se u nás mohou děti věnovat, je široká a dokáže pokrýt schopnosti žáků I. i II. stupně základní školy. U každé věkové kategorie bereme v potaz jejich schopnosti, dovednosti i to, co je zajímá. Mladší žactvo se tak může seznamovat s jednoduššími, přesto pro ně novými a zajímavými postupy a vybavením dílen, zatímco starší žáci a žačky se mohou věnovat složitějším projektům a pracovat s pokročilými technologiemi, stroji a nástroji. Jakoukoli iniciativu třídy o vlastní projekt velmi vítáme!

Jak je to s kapacitou programů?

Kapacitní možnosti programů se mění podle ročního období. V teplých měsících se dá valná většina aktivit přesunout ven, na nábřeží před Rybárnou, a bez nejmenších potíží se tak jedné tvůrčí či řemeslné činnosti může věnovat celá jedna třída. V chladných měsících ovšem musíme vycházet z prostorových možností našich dílen, které mají v některých případech omezenou kapacitu. Ani to ale není překážkou pro účast větších školních skupin. Program pro celou třídu, který by probíhal v interiéru, můžeme poskládat několika způsoby. Menší skupiny dětí se můžou buďto koncentrovat na jednu činnost, anebo se v jednotlivých dílnách postupně prostřídají a vyzkouší si více věcí. Vše vychází z potřeb, preferencí a časových možností školy.

Jak je to s cenou programů?

Cena programu se odvíjí od množství dětí, které se programu zúčastní, od počtu dospělého doprovodu, který může škola poskytnout (učitelé, nebo rodiče žáků a žákyň) i od počtu a náročnosti aktivit (jak na množství lektorů, tak na materiální zajištění). Vzhledem k tomu, že i možnosti jednotlivých škol se velmi liší (některé mohou na naše programy využít peníze z různých fondů, či dotací a jiné musí pracovat pouze s jednorázovými příspěvky od žáků), domlouváme cenu s každou školou individuálně. Program se vždy snažíme sestavit tak, aby jeho výsledná finanční náročnost byla pro školu zvládnutelná. Manévrovací prostor je poměrně široký a způsobů, jak najít optimální cenu, je několik.

Můžete pro nás zajistit občerstvení, případně oběd?

Určitě můžeme! V přízemí Rybárny funguje malá kavárnička a kuchyně. Po předchozí domluvě proto není problém Vaší třídě zajistit občerstvení, ať už v podobě svačiny, či plnohodnotného oběda.

Je potřeba, aby si s sebou účastníci a účastnice něco přinesli?

Vše, co je potřeba si na konkrétní program donést (např. pracovní oblečení), vám včas napíšeme do emailu. Většinu všech potřebných věcí pro vás ale zajistíme. Pouze v případě konkrétních programů (např. Výroba sklenic ze starých lahví) je potřeba, aby žáci a žákyně na program donesli něco specifického (v tomto případě starou láhev).