Antonín Benjamin Svojsík

5. září 1876 – 17. září 1938

zakladatel a náčelník československého skautingu

Antonín Svojsík své útlé dětství prožil ve Dvoře Králové, po smrti otce jen s maminkou a třemi bratry v Praze. Vystudoval učitelský ústav, prochodil pěšky Rakousko-Uhersko a s pěveckým kvartetem procestoval svět. Byl jednatelem hudebního odboru Umělecké besedy, učil tělocvik a zájem o nové pedagogické postupy ho přivedl ke skautingu.

V roce 1911 poznal skauting na vlastní kůži v Anglii a propadl mu na zbytek života. O rok později tento nový styl výchovy uzpůsobil pro české prostředí a pod názvem Junák ho veřejnosti představil v knize Základy junáctví. Zároveň uspořádal první letní tábor v českých zemích nedaleko Lipnice nad Sázavou. Stal se skautským náčelníkem a zůstal jím až do konce svého života. Byl i členem světového skautského výboru, prezidentem Svazu slovanských skautů a skautek a docentem skautingu na Karlově univerzitě.

Pro více informací si třeba přečtěte článek „Svojsík, jak ho neznáte“ ze Skautského světa.

Více i méně známé životní role zakladatele představila výstava 7 tváří ABS.

Nebo se podívejte na více než 100 míst spojených se životem i odkazem zakladatele skautingu v google mapách - připravili ji Michal Šrubař – Grizzly a Roman Šantora – Bobo.

Většinu publikací A. B. Svojsíka jsme digitalizovali a zveřejnili ke čtení i ke stažení zde.

Podobně jsme naložili také s články, které o Svojsíkovi napsali jiní.

Pokus o sestavení kompletní Svojsíkovy bibliografie najdete zde, doplňky či opravy pište na archiv@skautskyinstitut.cz.

Signály z neznáma

Muže s knírkem zná z fotografií každý skaut, ale jaké poselství nám zanechal? Jak si představoval skauting, jak chtěl, aby vypadaly jeho oddíly, vůdci i čelní představitelé? Co si myslel o statečnosti, korupci, kultuře či cestování?

Odpovědi najdeme především ve stovkách článků, které napsal do novin, časopisů či almanachů. Vybrali jsme ty, které jsou i po desítkách let živou inspirací pro dnešek a pomáhají k pochopení smyslu skautingu. Doplnili jsme je o Svojsíkovo líčení příběhů z historie a z cestování po celém světě. Mnoho textů je určeno i dětem a tak se hodí pro přiblížení zakladatele skautingu členům našich oddílů.

Kolébka českého skautingu

Orlovy jsou místem, kde Svojsík konal v létě 1911 první pokusy se skautingem, překládal knihu Scouting for Boys a o rok později uskutečnil v blízkosti první letní tábor.

Místní hájovna patří skautům a je domovským místem lesní školy Gemini. Za jejího výrazného přispění bylo vybudováno množství připomínek Svojsíkova působení (např. naučné cedule, tábořiště na místě prvního tábora, repliku vozíku prvních skautů, Svojsíkovu tajnou stezku pro skauty a skautky, zarámované zvětšeniny fotografií z prvního tábora, repliku Svojsíkovi chaloupky a další).

V blízkém hradu Lipnice byla zároveň otevřena stálá expozice Rozhledy - výchova v přírodě v okolí, připomínající počátky skautingu, Sluneční zátoku Jaroslava Foglara a Prázdninovou školu Lipnice.